Jak rozpoznać pseudohodowlę?

Warto wspierać uczciwych hodowców, którzy wkładają całe swoje serce i czas w rozwój hodowli oraz psów. Unikanie pseudohodowli to ważny krok w zapewnieniu sobie zdrowego i szczęśliwego psa.

Aby rozpoznać pseudohodowlę, zwróć uwagę na te znaki: 

  • Organizacja: czy hodowla należy do organizacji i jakiej - należy to weryfikować,

  • Cena: jeśli cena szczeniaka jest znacznie niższa niż przeciętna cena danej rasy, może to być sygnał ostrzegawczy,

  • Warunki: oceniaj warunki, w jakich przebywają psy. Jeśli są nieczyste, zaniedbane lub zatłoczone, to może być pseudohodowla.

  • Dokumentacja: upewnij się, że otrzymasz pełną dokumentację, w tym w tym metrykę i książeczkę zdrowia szczenięcia. Na podstawie metryki możesz wyrobić rodowód swojemu psu zgłaszając się do najbliższego oddziału ZKwP.

  • Kontakt z hodowcą: Zadawaj pytania hodowcy o opiekę nad psami, ich zdrowie i warunki hodowli. Prawdziwy hodowca chętnie odpowie na Twoje pytania a po zakupie wesprze cię w potrzebie. 

 

Należy unikać kupowania psa z pseudohodowli z kilku powodów:

  • Zdrowie i genetyka: W pseudohodowlach nie przeprowadza się odpowiednich badań genetycznych i zdrowotnych rodziców psów, co może prowadzić do występowania dziedzicznych chorób u szczeniąt.

  • Warunki bytowe: Pseudohodowle często prowadzone są w złych warunkach, co wpływa negatywnie na stan zdrowia i socjalizację szczeniąt. Hodowle ZKwP stosują się do określonych reguł hodowli np. suczka może mieć szczenięta raz na rok, tak aby nie eksploatować psów, a psy używane do hodowli muszą otrzymać uprawnienia hodowlane - nie wystarczy, że pies ma rodowód. Nie każdy pies rasowy powinien być rozmnażany z uwagi na jego wady budowy, wady genetyczne, czy problemy behawioralne.

  • Brak dokumentacji: W pseudohodowlach rzadko dostaniesz odpowiednią dokumentację.

  • Brak odpowiedniego wsparcia: Prawdziwe hodowle oferują wsparcie i wskazówki dla nowych właścicieli psów, czego często brakuje w pseudohodowlach.

Czym się wyróżniamy?

Pokazujemy nasze psy na wielu wystawach i zdobywają wysokie lokaty u różnych sędziów z różnych krajów. A Ty jako potencjalny nabywca PONa z naszej hodowli możesz zobaczyć rodziców Twojego pieska.

Wojan i Kaszubka, rodzice naszych przyszłych szczeniąt, to psy o zdrowych stawach biodrowych, sercach i oczach. Wygrali wiele wystaw głównie ze względu na doskonałe proporcje budowy, prawidłowo zbudowane kończyny i bardzo wydajny ruch, co jest kluczowe u psa pracującego.

Wojan w roku 2023 na 24 wystaw, 17 razy dostał wniosek na Championa (CWC), 13 razy został najlepszym dorosłym psem (czyli pokonał wszystkie samce w rasie), został 8 razy zwycięzcą rasy (BOB), 6 razy najlepszym psem płci przeciwnej (BOS) i 2 razy najlepszym juniorem.

Kaszubka (obecnie Champion Międzynarodowy Champion Polski i Słowenii) na wystawie klubowej w roku 2021 została Zwycięzcą rasy spośród 50 PONów , a Ucieszka, czyli matka Wojana (obecnie Champion Międzynarodowy, Grand Champion Polski i Champion Niemiec) wygrała tę wystawę w 2022. 
 

Jako hodowla Razydonia FCI dbamy o jak najlepsze dobieranie w pary psów przy planowaniu miotu. Jest to proces czasochłonny i wymaga odpowiedniej wiedzy oraz analizy, tak aby uniknąć przenoszenia bądź ograniczyć ryzyko wystąpienia wad genetycznych.

Dbamy także o regularne wizyty u weterynarza i badania - nasze psy wykorzystywane w hodowli badane są pod kątem dysplazji, wad serca czy oczu (postępującego zaniku siatkówki ang. Progressive Retinal Atrophy - RCD4-PRA). Kojarzenie zdrowych rodziców zmniejsza ryzyko wystąpienia wad u szczeniąt.

Nasze psy karmione są naturalnym jedzeniem BARF, czyli biologicznie odpowiednią surową dietą. Dieta ta bogata jest w naturalne składniki odżywcze, takie jak białko, tłuszcze, witaminy i minerały, które są ważne dla zdrowia psa. Oprócz tego korzystnie wpływa na stan włosa.

Poza dietą, która ma duży wpływ na wygląd, dbamy także o czynności pielęgnacyjne dla psa, czyli grooming - są one regularnie kąpane i czesane.

Zapewniamy naszym psom odpowiednią dawkę ruchu i socjalizację. Regularnie chodzą na spacery i uczęszczają na rozmaite zajęcia, typu: handling (czyli zajęcia o sposobie prezentowania psa podczas wystawy), warsztaty behawioralne i agility. 

Dodatkowo, uczestniczymy na rozmaitych wystawach, aby uzyskać opinie od różnych sędziów oraz promować naszą polską rasę, również za granicą.

Jesteśmy hodowlą należącą do ZKwP, czyli Związku Kynologicznego w Polsce (członek FCI). 

Związek Kynologiczny w Polsce nie tylko zajmuje się rejestracją psów rasowych, ale również monitoruje, czy hodowle działają zgodnie z ustalonymi standardami.

Dlaczego warto wybrać psa z naszej hodowli?

  1. pl
  2. en
  1. pl
  2. en

Razydonia® FCI

Polityka prywatności

Odwiedź nas